H-color Herbol Scandiccare Colorex
Barvy podle užití
Array
Položit dotaz

Jak často lazury obnovovat

Otázka

Dobrý den, před čtyřmi roky jsem natřel venkovní dřevěné obložení chaty a dřevník lazurovací barvou Herbol-ořech (tři nátěry).

S nátěrem jsem velmi spokojen, zatím vypadá pěkně a neporušeně, ale vím, že není věčný. Proto mám dotaz. Po kolika letech je potřeba obnovit nátěr a kolik vrstev nátěru?

Dále potřebuji poradit s odstínem, protože pokud použiji znovu Herbol-ořech, tak výsledný nátěr bude stále tmavší, což nepotřebuji. Lze použít pro obnovu např. bezbarvou lazuru, nebo co použít, abych udržel přibližně stejný odstín. Předem děkuji za radu.


Naše odpověď

Poradit, v jakém pravidelném intervalu obnovovat nátěry lazur, v zásadě nelze, neboť jejich stav závisí na expozici natřené plochy. Kryté podbití střechy vydrží mnohonásobně déle než venkovní plot. Je proto vhodné sledovat celkový stav a drobné poruchy průběžně odstraňovat a retušovat - má-li na to člověk čas a chuť.

Někde nemusíte natírat 10 i více let, naopak u zmiňovaných plotových latěk se mohou první problémy objevovat již po roce. Zcela osobitou kapitolou jsou potom venkovní dřevěné terasy, ze kterých voda prakticky neodtéká, a poruchy jsou tak přímo naprogramovány. Proto jsou zde lazury nevhodné, lepší je pravidelné napouštění oleji 1 - 2 x ročně.

Obecně lze říci, že u kvalitních lazur je vhodné obnovit vzhled cca po 5 letech. Pokud je povrch pouze matný, ale jinak zcela v pořádku, stačí 1 nátěr bezbarvou lazurou. Pokud jsou již místy viditelná zašedlá místa, je třeba potom podle míry poškození přetřít 1 - 2 nátěry původního odstínu, nebo 1 x původním odstínem a 1 x bezbarvým.

Též se někdy používá přetření světlou lazurou, například pinií. Platí ale, že i v tomto případě se odstín mírně změní. Každopádně dřevo s časem tmavne samo o sobě.

Ve Vašem případě tedy bude vhodné oživení 1 x nátěrem bezbarvé lazury, což by mělo opět na několik let dostačovat.


Na Váš dotaz odpovídá

Ing. Michal Čech, CSc.
tel. 603 477 869
e-mail: cech@h-color.cz


 


tvorba webových stránek