H-color Herbol Scandiccare Colorex
Položit dotaz

Obnova nátěrů euro oken

Otázka

Dobrý den,

chtěl bych vás požádat o informaci o množství netěkavých látek (sušiny) u barvy Herbol Offenporing a o vhodnosti použití barvy na opravu dřevěných euro oken starých 8 let, původně nastříkaných výrobcem oken Vekra barvou od firmy Glasurit. Okna byla pravidelně 1x za rok ošetřována oživovací sadou (lahvička s houbičkou). Děkuji.


Naše odpověď

Dobrý den,

tento údaj výrobce neuvádí ani v technickém, ani v bezpečnostním listu. Obecně zhruba platí, že číselně je obsah sušiny v % cca 1/2 spotřeby v ml/m2. Lazury od Herbolu tak mají okolo 40-50 % sušiny. Tento údaj ale vůbec nic neříká o trvanlivosti nátěru. Pokud Vás bude třeba nějaký výrobce přesvědčovat, že olejová lazura vystačí s jediným nátěrem, potom vězte, že olej se během roku nejspíš vyplaví, a sušina bude následně dost rychle sprašovat. Prakticky jediným spolehlivým kriteriem lazury je laboratorní test zrychleného stárnutí, kdy 1000 hodin nepřetržitého střídání UV záření, mlžení a následného sušení odpovídá zhruba 4 letům expozice ve volné přírodě (viz příloha). Testovaný Offenporig byl rozpouštědlový, varianta Aqua se vlastnostmi neliší.

Co se týče Vaší opravy, předpokládám místní praskliny a na exponovaných místech zešednutí. Tato místa je třeba opatrně retušovat 2-3 nátěry, okno potom jako celek kvůli barevnému sjednocení 1x přetřít. Jako určitý obecný návod lze použít na našich webových stránkách www.h-color.cz v rubrice Video sekvenci Nátěr střešních oken.

 SYNPO 2.JPG  SYNPO 1.JPG 


Na Váš dotaz odpovídá

Ing. Michal Čech, CSc.
tel. 603 477 869
e-mail: cech@h-color.cz


 


tvorba webových stránek