H-color Herbol Scandiccare Colorex
Položit dotaz

Terasa s bezbarvou lazurou

Otázka

Dotaz na UV ochranu OFFENPORIG PRO-DECOR ZQ bezbarvý, Od prodejce jsem dostal info, že PRO-DECOR ZQ bezbarvý nemá ochranu proti UV a časem se začne loupat. Chci jej použít na dřevo terasy. Předem děkuji za odpověď. 


Naše odpověď

Obecně u všech bezbarvých laků a lazur je UV-ochrana velmi nízká. V praxi se to projeví rychlým šednutím plochy, často i dříve než za 1 rok.

U teras je problém ještě znásoben tím, že voda z plochy neodtéká, naopak se různými prasklinkami či kolem vrutů vsakuje do dřeva, a při následném odpařování vrstvu lazury odtrhává. 

Terasa ze smrkového dřeva nesprávně ošetřená lazurou, nikoli olejem. Stav už po první sezoně

Na ukázku přikládám případ z loňského podzimu - na fotce vidíte, jak vypadala terasa ze smrkového dřeva po jedné sezóně. To, že zde byl použitý tmavý odstín teak s velmi dobrou UV-ochranou, nemělo na celkovou destrukci nátěru žádný vliv. Naopak vše urychlilo boční zaplentování terasy, takže se do prken nasávala i veškerá vlhkost od země. Při dobrém odvětrání by k poruše tak rychle nedošlo, ale za 2-3 roky by výsledek byl shodný. Opravy jsou dost pracné, problém se přitom bude opakovat.

Proto na terasy považuji za optimální řešení napuštění terasovými oleji. Výhodou je, že se nemá co odlupovat, u nové terasy se prkna natřou dvěma nátěry, následná obnova je jedním nátěrem cca 1 x ročně, lépe 2 x ročně.

Spotřeby jsou nízké, obnovu lze provést štětcem za pár minut bez jakéhokoliv obrušování. Plocha musí být zcela suchá, je dobré předem vlhkým hadrem setřít případný prach.

Každopádně musím upozornit, že díky nízké UV-ochraně i zde dřevo ztmavne, ale do tmavo žluta, nezešedne. V naší nabídce naleznete u značky Scandiccare dva terasové oleje - světlý olej na měkké dřevo a tmavohnědý olej na prkna z tropických dřevin.


Na Váš dotaz odpovídá

Ing. Michal Čech, CSc.
tel. 603 477 869
e-mail: cech@h-color.cz


 


tvorba webových stránek