H-color Herbol Scandiccare Colorex
Položit dotaz

Životnost nátěru

Otázka

Provedli jsme nátěr dřeva (dýhovaných překližek)ve venkovním prostředí na Vysočině materiálem Herbol-Offenporig Pro-Décor ZQ. Prosím o informaci jaká je životnost nátěru, případně po kolika letech je třeba nátěr obnovovat a jakým způsobem. Děkuji předem za poskytnutí informací.


Naše odpověď

Velmi záleží na poloze nátěrů vůči povětrnosti a světovým stranám, dále na použití či nepoužití penetrace proti zamodrání, na výsledné tloušťce nátěrů, na savosti podkladu, na případném vnikání vody a konečně i na roztažnosti dřeva. Jako dva extrémy mohu uvést podbití střechy domu, kam nikdy nepřijde déšť (životnost téměř neomezená) a plaňky venkovního plotu (vývoj prasklin, vnikání vody, takže poruchy mohou nastat i rychleji než za dva roky). Je obtížné na dálku bez shlédnutí stavby odhadovat trvanlivost příslušného nátěru.

Běžně se používá 1 vrstva penetrace proti plísním a poté 2-3 nátěry lazury, při střední povětrnostní zátěži je průměrná trvanlivost Offenporigu okolo 5 - 7 let, potom je vhodné nanést 1 obnovovací vrstvu. Pokud natírám nová prkna, měla by vzniknout slabě pololesklá vrstva. Je-li povrch po nátěru zcela vsáklý a matný, není ochrana dřeva dostatečná, při silné lesklé vrstvě je naopak nebezpečí loupání. Takže trefit zlatý střed. Je vhodné časem stavbu sledovat, a případné drobné problémy retušovat již v zárodku po třeba 2-3 letech. Ušetří se tak napadení nejvíce exponovaných ploch plísněmi či hnilobou. A poslední na závěr - nepoužívat dubové dřevo, obtížně se natírá, barva se vsakuje nepravidelně, ve dřevě vznikají praskliny, ze kterých se šíří načernalé plísně. Ještě jsem neviděl dubové prvky, které by po 2 letech venku nevypadaly mizerně (jedno, od jakého výrobce byly nátěry). Doufejme, že zmiňovaná dýha na Vaší překližce není dubová.

Nevím, zdali si z této všehochuti informací vyberete to potřebné. Snažil jsem se upozornit na vše, co trvanlivost nátěrů může ovlivnit.


Na Váš dotaz odpovídá

Ing. Michal Čech, CSc.
tel. 603 477 869
e-mail: cech@h-color.cz


 


tvorba webových stránek