H-color Herbol Scandiccare Colorex
Položit dotaz

Kolorovaný fasádní olej na dřevo

Otázka

Dobrý den, rádi bychom u vás poptali výrobek vhodný na naši stavbu: cca 200m2 fasády z řezaných modřínových prken. Požadavek je, aby modřínová prkna byla ošetřena olejem, přičemž polovina, tedy 100m2, byla zároveň v odstínu cca holubí modř (5449). Budu rád, když nás odkážete na produkt, který by byl pro toto vhodný. Měl jsem zájem o čínský olej, ale nenašel jsem zda je možné ho kolorovat. Děkuji.


Naše odpověď

Dobrý den, čínský olej od Colorexu doporučuje výrobce používat spíše bez tónování, pigmenty mají údajně snižovat pronikací schopnost oleje do dřeva. K tónování jsme odzkoušeli již před pár lety jiný výrobek - fasádní olej značky Scandiccare od německého výrobce Vosschemie. Výsledky jsou dobré, každoročně se s tímto olejem natírá několik dřevostaveb, zatím bez jakýchkoliv problémů.

kolorovany-olej-drevoSice máme dosud odzkoušené jen klasické okrové a hnědé odstíny dřeva, ale jsem přesvědčen, že by neměl být ani s šedomodrou zásadní problém. Pouze se budu muset podívat ještě na recepturu, jak bude vypadat odolnost na UV-záření, aby náhodou nedošlo k rychlému vyšisování barevnosti. Nepíšete ale, v jakém odstínu by měla být druhá polovina domu.

V žádném případě nedoporučuji samotný bezbarvý olej, neboť jeho UV-odolnost je minimální (platí obecně pro jakékoliv oleje) a velmi rychle by došlo k šednutí dřeva. Zasílám fotku zkušebních prkének s vybranými natónovanými odstíny fasádního oleje, které máme zavěšeny již cca 4 roky na fasádě našeho skladu v Praze - Libuši.

Dvě prkénka (bez nátěru a s nátěrem bezbarvým fasádním olejem) jsou shodně velmi zašedlá, ostatní jsou bez problémů. Proto bych doporučil na druhou polovinu domu přitónování např.do světlého odstínu pinie, což Vám zaručí bezproblémový a bezúdržbový vzhled na dost dlouhou dobu. Podrobnější informace k fasádnímu oleji najdete na www.scandiccare.cz nebo mi zavolejte.

 


Na Váš dotaz odpovídá

Ing. Michal Čech, CSc.
tel. 603 477 869
e-mail: cech@h-color.cz


 


tvorba webových stránek