H-color Herbol Scandiccare Colorex
Položit dotaz

Antigraffiti nátěry

Otázka

Dobrý den,

v nedávné době jsme spolu hovořili o výběru fasádní barvy na fasádu vinohradského činžáku. Nátěr byl úspěšně dokončen a nyní bychom rádi spodní partie domu ošetřili antigrafiti nátěrem.

Chtěl bych Vás tímto poprosit o radu ohledně výběru produktu, který by nejlépe vyhovoval k vaší silikátové fasádní barvě. Rádi bychom aby výsledný antigrafiti nátěr byl matný a na fasádě co možná nejvíce splýval se silikátovým nátěrem na zbytku fasády. Nevyrábí něco sám Herbol? Děkuji předem za pomoc!


Naše odpověď

Dobrý den,

ve výběru antigraffiti nátěrů moc zkušeností nemám, a ani je příliš nedoporučuji z následujících důvodů:

  • nátěr je prakticky vždy polomatný až pololesklý, tedy viditelný
  • bývá uzavírací (jinak by sprej pronikl pod povrch), takže sokl - často vlhký - ještě méně "dýchá"
  • princip spočívá ve vytvoření separační vrstvy, která se nejčastěji odstraňuje i s malůvkami pomocí horké páry, poté se nanese nová separační vrstva. To vše ovšem vyžaduje specializovanou firmu, což není zadarmo.

Jako nejrychlejší i nejúspornější řešení proti graffiti již roky vidím ponechat si cca půl kbelíku originální barvy ze soklu, a v případě posprejování vzít váleček a sokl jedním nátěrem přetřít. Případní detailisté mohou ještě nápis předem nitroředidlem a hadrem setřít.

Fasádní barvy obsahují konzervační přípravky, takže nehrozí jejich zplesnivění v nádobě jako u levné malířiny, a lze je uchovávat roky ve sklepě. Tímto způsobem bez problému odstraňuji grafitti na našem panelovém domě, které se tam občas objeví.


Na Váš dotaz odpovídá

Ing. Michal Čech, CSc.
tel. 603 477 869
e-mail: cech@h-color.cz


 


tvorba webových stránek