H-color

Nátěr pozinkované střechy

Otázka

Máme sedlovou střechu ze všech čtyř světových stran a ještě k tomu ve svahu. Tato střecha je z pozinkovaného plechu, 50 let stará a 3x natíraná (bohužel nevíme jaký druh barvy byl použit) a nyní se už místy už loupe.

Vzhledem k tomu, že se jedná o 2 podlažní domek s půdou a ještě k tomu ve svahu, tak bychom chtěli poradit tak, aby nám natření střechy vydrželo co nejdéle. Doslechli jsme se, že Vaše barvy jsou špičkové kvality. Bohužel nemáme bližší informace jaká barva se hodí na starý pozinkovaný plech, zda je nutná penetrace a taktéž neznáme technologický postup prací při nátěru střechy.

Bydlíme u Frýdku-Místku ve Staříči a dle Vámi přiloženého seznamu ve FM zastoupení nemáte-jen v Ostravě. Z tohoto důvodu jsem se na Vás obrátila o radu za což Vám předem děkuji.

Naše odpověď

Pro nátěry pozinkovaného plechu je určená barva Herbol - Protector. Její hlavní výhodou je přilnavost nejen na železné, ale i na neželezné kovy (zinek, hliník). U nových pozinkovaných střech se dávají dvě vrstvy, plech musí být předtím odmaštěn čpavkovou vodou (bližší v technickém listu na www.herbol.cz - produkty). Výběr je z několika hotových odstínů včetně měděné a hliníkové metalízy nebo lze natónovat přímo konkrétní odstín.

Váš případ je dosti častý, ale o to komplikovanější. U vícenásobných starých nátěrů narůstá riziko, že s další novou vrstvou nastane masivní odlupování vrstev starých. Začátek tohoto stavu sama popisujete. Zde jsou tři možnosti řešení.

Za prvé, vysokotlakým čističem s rotační tryskou odstranit ze střechy co nejvíce uvolněné barvy, poté natírat. Téměř s jistotou bude ale loupání pokračovat do 1-2 let na dalších místech. Proto vždy doporučuji kompletní odstranění starých nátěrů. To je ale možné pouze chemickým odstraňovačem, který je sám o sobě drahý, a navíc je celý proces enormně pracný, a tedy opět drahý. Kromě toho je problém na to vůbec někoho sehnat. Třetí možnost je nejsnažší. Přetírat každoročně pouze loupající se místa. Výsledný vzhled je ovšem flekatý, tedy dost zoufalý.

Kterou z popisovaných možností zvolíte, je už jenom na Vás.

Na Váš dotaz odpovídá

Ing. Michal Čech, CSc.
244 472 732