H-color Herbol Scandiccare Colorex
Barvy podle užití
Array
Položit dotaz

Křídování povrchu fasádní barvy

Otázka

Dobrý den,
V roce 2000 jsem provedl nátěr fasády bílou barvou HERBOL a dnes při pohmatu rukou na fasádu dochází ke křídování podkladu, tj. k uvolňování částic barvy. Povrch tedy již neplní původně garantované vlastnosti, zejména omyvatelnost.

Můžete mi poradit, jak tento stav napravit, tj. jak zajistit znovuomyvatelnost podkladu a jeho naprostou celistvost?

Můžete mi také sdělit, zda je tento stav normální? Dochází k těmto problémům po 12 letech od aplikace barvy běžně?


Naše odpověď

Obecně u velké většiny barev (nejen fasádních) nastává vlivem povětrnosti a hlavně UV-záření pomalé narušování jejich povrchu, které se projevuje postupnou ztrátou lesku a rozvolňováním slabé povrchové vrstvičky nátěru (tzv. křídování povrchu barvy). Čím je barva poréznější, tím rychleji proces postupuje.

Ve Vašem dotazu nepíšete, jakým typem fasádní barvy je dům natřen. Předpokládám, že se jedná o nejprodávanější herbolovou barvu HERBOSIL, která má nízký podíl akrylátového pojiva a současně vysokou prodyšnost pro vodní páru, takže je vhodná pro veškeré typy objektů od novostaveb až po historickou zástavbu.

Po 12 letech je křídování povrchu u této barvy zcela normální a není při běžné povětrnosti na závadu. Pro srovnání - např. vápenná fasádní barva při každém dešti vodu nasaje a poté ji odpaří, aniž by to fasádě vadilo.

Pokud ovšem fasádu čas od času omýváte tlakovou vodou od znečištění, nebo máte jednu návětrnou stranu často smáčenou deštěm, je třeba se podívat, zda je ještě barva vůbec na povrchu podkladu přítomná.

Pokud by již byla zčásti odplavená, potom je vhodné celou fasádu omýt tlakovou vodou a nátěr obnovit. V opačném případě nemusíte ještě pár let žádnou opravu plánovat.


Na Váš dotaz odpovídá

Ing. Michal Čech, CSc.
tel. 603 477 869
e-mail: cech@h-color.cz


 


tvorba webových stránek